قفل الکترونيکي درب چيست؟

قفل الکترونيکي درب روشي جديد براي ايمن سازي فضاي داخلي يا راهي براي جايگزين کليد ها يا اضافه کردن قابليت هاي اضافي مثل باز کردن قفل از راه دور و غيره است.ارائه دهندگان تجهيزات امنيتي علاوه بر قفل هاي الکترونيکي درب براي اتومبيل ها نيز قفل الکترونيکي توليد ميکنند.
در هر نوع قفل درب از يک زبانه براي جلوگيري از باز شدن درب استفاده ميشود که با قفل شدن درب اين زبانه ثابت و بدون حرکت ميماند و از ورود و خروج جلوگيري ميکند.باز و بسته کردن قفل هاي مکانيکي قديمي با استفاده از يک کليد انجام ميشود اما قفل ديجيتال درب نيازي به کليد فيزيکي ندارد و قفل با روش هاي مدرن ديگر باز و بسته ميشود.

 

مزاياي قفل الکترونيکي درب

• به کليد نياز نداريد
با قفل هاي الکترونيکي ديگر نيازي به حمل دسته کليد خانه يا محل کار نيست و ميتوانيد با داشتن يک رمز ورود براي قفل ديجيتال کار خود را راحت کنيد.
• غير قابل نفوذ يا شکسته شدن درب
اگر از قفل الکترونيکي در خانه خود استفاده کنيد ديگر اصلا نبايد نگران وسايل داخل خانه باشيد زيرا سارقين نميتوانند کاري انجام دهند در مقابل اين قفل ها.نکمته مهم تر اين است که وقتي شما وارد يا خارج ميشويد درب به صورت خودکار بسته و قفل ميشود.
• تعمير و نگهداري ارزان
يکي از مزاياي مهم اين قفل هاي الکترونيکي اين است که چندين سال ميتوانند با يک باتري کار کنند و اگر درست نصب شوند نيازي به تعمير ندارند مگر اينکه کاربران با آنها نادرست کار کنند.

معايب قفل الکترونيکي درب

• رمز ورود را به اشتراک نگذاريد

بعضي اوقات فرد مجبور ميشود رمز ورود خود را به همسايگان دهد ولي بايد دقت کنيد که فقط رمز را به کسي دهيد که به آن اطمينان داريد و بعد از رسيدن به منزل سريعا رمز قبلي را از حافظه پاک کنيد و رمز جديد ايجاد کنيد.

• قطع برق

بعضي از قفل الکترونيکي درب چندين سال فقط با بتري کار ميکنند اما بعضي قفل هاي ديگر با برق مستقيم کار ميکنند و اگر برق قطع شود قفل نيز از کار ميافتد.

• فراموش کردن رمز

اگر رمزي که براي ورود و خروج انتخاب کرده ايد را فراموش کنيد بايد صبر کنيد تا يک متخصص به کمک شما بيايد و اصلا نميتوانيد وارد شويد پس سعي بيهوده نکنيد.

انواع قفل الکترونيکي درب

قفل هاي الکترونيکي راهي براي افزايش امنيت خانه و محل کار است.استفاده راحت، نظارت کامل بر عبور و مرور افراد و بسياري از فوايد ديگر، اين قفل‌ها را به انتخابي بي‌چون و چرا براي همه افراد تبديل کرده است.قفل هاي الکترونيکي با جديدترين فناوري روز توليد ميشوند و بسيار هوشمند و ايمن هستند.

• قفل بيومتريک

بيومتري يا تشخيص چهره روشي محبوب و مطمئن براي دسترسي به فضاي اخل محيط است.يک مانيتور کوچک روي خود قفل نصب شده است که متصل به رايانه اسکنر است و خصوصيات منحصر به فرد هر شخص مثل عنبيه چشم را تشخيص ميدهد و هنگام استفاده اطلاعات را با واقعيت تطابق ميدهد.اگر اطلاعات توسط رايانه پيدا شود قفل درب باز ميشود و در غير اين صورت درب باز نميشود و اگر زياد امتحان کنيد هشدار خطر به صدا در مي آيد.

• قفل RFID

تراشه‌هاي آر اف آي دي يا «شناسايي فرکانس راديويي» يکي از محبوب‌ترين روش‌هاي ايمن کردن قفل‌ها (قفل کارتي درب)هستند.تراشه RFID دستگاهي خيلي کوچک است که اطلاعاتي در آن ذخيره شده که فقط توسط يک اسکنر قابل خواندن است.يک اسکنر RFID به رايانه قفل وصل شده است و با ورود اطلاعات صحيح، تراشه‌هاي آر اف آي دي را در اطرافش اسکن مي‌کند. هنگامي که تراشه اطلاعات ورودي را در فاصله مشخص (معمولاً چند متر از درب) پيدا کرد، سيگنال را به قفل مي‌فرستد تا درب را باز کند.

• قفل رمزدار

سيستم هاي امنيتي رمز عبور يا پين کد يک کامپيوتر کوچک متصل به قفل الکترونيکي دارند که يک صفحه کليد شماره گيري يا صفحه لمسي به آن متصل است.وقتي شخصي دنباله‌اي از اعداد يا حروف را بر روي صفحه کليد وارد مي‌کند، کامپيوتر ورودي را با کدي که در حافظه خود ذخيره کرده است مقايسه مي‌کند. اگر کد وارد شده با کد حافظه يکسان باشد، کامپيوتر سيگنال باز کردن درب را به قفل ارسال مي‌کند.

منبع:iranlock.com

ارتباط با همکاران:dgpromot.ir