گيت کنترل تردد چيست؟

واژه گيت (Gate) يک کلمه انگليسي به معني دروازه است و دروازه به محل ورود و خروج افراد که از يک مکان مشخص تردد مي کنند گفته مي شود. به همين جهت گیت کنترل تردد در مفهوم عام به معناي مانعي فيزيکي در مسير ورود و خروج مي ‌باشد که وظيفه آن کنترل تردد و عبور و مرور است.
گيت تردد نفر وسيله اي براي کنترل و نظارت بر ورود و خروج افراد به مکان ها، مراکز و سازمان هاي مختلف مي باشد. هنگامي که مجموعه اي نياز به کنترل و محدود کردن تردد در مناطق خاص را دارد، گيت کنترل تردد نياز آن مجموعه را برطرف مي نمايد.

موارد کاربرد گيت کنترل تردد

• در قسمت ورودي مجموعه ها براي کمک به کارکنان بخش پذيرش
• براي دسترسي به قسمت هاي اختصاص داده شده براي اعضاء و کارکنان مانند آزمايشگاه ها
• مکان هايي براي دسترسي و ورود به شرکت ها
• دسترسي به امکانات ورزشي مانند ورودي استخرهاي شنا و سالن هاي ورزشي و باشگاه ها
• در محل هاي ورودي وسايل نقليه مانند ايستگاه مترو و راه آهن
• ورودي بازديدکنندگان به استاديوم ها، سالن هاي کنسرت و پارک ها و تفريح گاهها
• راه ورودي در نمايشگاه ها و موزه ها و مکان هاي تاريخي.

ساختار و عملکرد گيت تردد نفر

ساختار گیت کنترل تردد ترکيبي از تجهيزات الکترونيکي و مکانيکي است و عملکرد آن به وسيله نرم افزارهاي خاصي مانند نرم افزار کنترل تردد و بر اساس نيازهاي مشتري مديريت مي شود و موجب مي شود تا ابزار دقيقي به جهت نظارت مستقيم بر عملکرد افراد حاصل شود.
گيت هاي تردد داراي تجهيزات پيشرفته اي از قبيل حسگرهاي قوي، بردهاي الکترونيکي، کنترل هاي اکسس کنترل، نمايشگرها و … مي باشند. همچنين اين دستگاه هاي کنترل امنيت از امکان برقراري ارتباط با سيستم هاي ساختمان هوشمند (BMS)، اعلان حريق و سيستم هاي امنيتي نيز برخوردار مي باشند.

انواع گيت کنترل تردد

گيت کنترل تردد از مهم ترين اجزاء موانع فيزيکي سيستم هاي کنترل و مديريت تردد در سازمان ها و مکان هاي پر تردد مي باشد که بر اساس نوع کاربري و همچنين نسبت به طراحي و معماري فضاي مورد نظر دستگاه هاي متنوعي طراحي و ساخته شده است. گيت هاي کنترل تردد از لحاظ مکاني که در آن نصب و استفاده مي شوند، چگونگي اجازه دسترسي به اشخاص، ظاهر دستگاه و نحوه کارکرد مکانيکي به انواع مختلفي دسته بندي مي شوند.

انواع گيت کنترل تردد عبارتند از:

گيت کنترل تردد سه اهرمي (خورشيدي، سه شاخه اي، سه پره)، گيت دو اهرمي، گيت تک اهرمي، گيت کشويي شامل گيت هاي کشويي کوتاه و بلند، گيت مترويي، گيت پروانه اي، گيت باله اي، گيت شيشه اي، گيت گردان، گيت ميله اي، گيت لولايي، گيت حمل بار، گيت تشريفات، گيت تمام قد، گيت امنيتي، گيت فروشگاهي، و … که در ادامه ويژگي ها و کاربردهاي تعدادي از آن ها را توضيح مي دهيم.

گيت کنترل تردد سه اهرمي (tripod turnstile gate)

گيت کنترل تردد سه اهرمي با نام هاي ديگر گيت خورشيدي، گيت سه شاخه اي و گيت سه پره اي نيز شناخته مي شود. در اين نوع گيت سه ميله به محور متحرک بدنه متصل مي شوند و به هنگام تأييد هويت فرد توسط ريدر اکسس کنترلي که روي گيت نصب مي شود، رله گيت سه اهرمي آزاد شده و قفل دستگاه رها مي گردد و تنها با يک فشار فرد امکان چرخش و حرکت اهرم ها را فراهم مي کند. سپس اهرم هاي گيت چرخيده و فرد مي تواند از گيت عبور نمايد.

گيت کنترل تردد دو اهرمي

گيت هاي کنترل تردد دو اهرمي در مكان هاي پر رفت و آمد و پر تردد كاربرد ويژه اي دارند. حذف يک اهرم از گيت هاي سه اهرمي باعث شده كه بتوان اين نوع گيت را در ساعات پر ترافيک و پر تردد در وضعيت بدون مانع قرار داد و به تبع آن ظرفيت تردد افراد را بالا برد. سنسورهاي استفاده شده در گيت دو اهرمي به گونه اي قرار داده شده اند که تا حد بسيار زيادي جلوي تخلف هاي احتمالي تردد کنندگان را مي گيرد و رفت و آمدي همراه با نظم و امنيت ايجاد مي کند.

گيت کنترل تردد شيشه اي

گیت کنترل تردد شيشه اي متداول ترين سيستم براي بازرسي و کنترل تردد افراد در زمان ورود و خروج از اماکني است که کنترل تردد در آن ها ضروري مي باشد.
نحوه قرار‌گيري درهاي شيشه اي در اين نوع گيت به صورت خطي بوده و به وسيله موتورهاي متحرک باز و بسته مي ‌شوند. اين گيت کنترل تردد را مي توان به صورت خطي کنار يکديگر قرار داده و مسير بزرگي براي تردد افراد بوجود آورد. بدنه اين گيت از جنس استيل ضد خش مي باشد و پايه هاي اين دستگاه را معمولأ از جنس مواد سخت مانند فلز آهن مي سازند تا در جاي خود ثابت بايستند. درهاي اين نوع گيت نيز از شيشه ساخته مي شود تا به راحتي باز و بسته شود.

گيت کنترل تردد تمام قد يا امنيتي

گیت کنترل تردد تمام قد همان طور که از نام آن مشخص است، بيشتر در سازمان يا مجموعه هايي که مسائل امنيتي در تردد و عبور و مرور افراد حائز اهميت مي باشد استفاده مي گردد. ساختار اين گيت ها به گونه اي است که همه قسمت ورودي يا خروجي را پوشش مي دهند.
با هر بار باز شدن درب آن، فقط يک نفر مي تواند از اين گيت عبور کند و وارد يا خارج شود. اين گيت تردد معمولا داراي سه باله مي باشد که وقتي يک نفر در داخل يکي از باله هاي آن قرار مي گيرد، نفر ديگري نمي تواند به وسيله آن جابجا شود.

گيت کنترل تردد کشويي

گیت کنترل تردد کشويي نوع ديگري از گيت کنترل ورود و خروج افراد است که از پايه هاي فلزي محکم و درب هاي شيشه اي ساخته شده است. نحوه حرکت درب ها در اين نوع گيت از بالا به پايين و بالعکس مي باشد و عملکرد آن به اين صورت است که وقتي درب هاي آن به سمت پايين حرکت کنند، به فرد اجازه عبور داده مي شود و بازگشت آن ها به حالت اوليه مانع از تردد فرد بعدي خواهد شد.

گيت کنترل تردد مترويي

گیت کنترل تردد مترويي (اسلايدي) در حالي که از معمولي ترين نوع گيت ها است، جزء مطمئن ترين و پرکاربردترين گيت ها به شمار مي رود. با استفاده از اين نوع گيت مي توان با اطمينان، نرخ تردد بسيار بالايي را تجربه نمود. همين ويژگي از اصلي ترين دلايل محبوبيت گيت مترويي به شمار مي رود و آن را براي استفاده در اماکن پرترددي مانند مترو مناسب مي سازد.
ساختار و عملکرد اين نوع گيت به گونه اي است که با کمک دستگاه کنترل تردد يا دستگاه حضور و غياب تشخيص چهره، اثر انگشت و يا کارتي که بر روي گيت نصب مي شود، مي تواند يک سيستم کنترل تردد کامل را تشکيل دهد.

گيت کنترل تردد گردان

گيت کنترل ورود و خروج گردان به دليل ساختار و زيبايي ظاهري که دارد، توجه مشتريان زيادي را به خود جلب نموده است. زيبايي ظاهري و ساختار شکيلي که گيت تردد گردان از آن برخوردار است، باعث مي شود تا در بسياري از شرکت‌ ها و سازمان ها از اين نوع گيت در محل کار خود استفاده نمايند.
هنگامي که فردي در داخل محور گيت قرار مي گيرد، با نيرويي که خودش به باله ها وارد مي کند، باله ها را به حرکت در مي آورد و از يک طرف به طرف ديگر هدايت مي شود. اين نوع گيت کنترل تردد هم مانند برخي از گيت ها، فقط و فقط از لحاظ نظم دهي کاربرد دارد و از لحاظ ايجاد امنيت، به مراتب کاربرد کمتري دارد.

گيت تردد معلولين

گيت تردد معلولين از نوع گيت تردد لولايي و يکي از جالب ترين گيت هاي تردد است که مي توان آن ها را با انواع اکسس کنترل ها هماهنگ نمود. کارکرد اين دسته از گيت ها بر مبناي ورود و خروج افراد به صورت انفرادي است.
با دريافت سيگنال تأييد ورود از سيستم کنترل تردد توسط تشخيص چهره، اثر انگشت و يا کارت، قفل گيت باز شده و امکان حرکت چرخشي تا 120 درجه را ايجاد مي کند. در صورتي که ميله هاي گيت با هر گونه مانعي تماس پيدا کنند، حرکت چرخشي ميله هاي گيت متوقف مي شود و اگر مانع همچنان باقي باشد دستگاه شروع به آلارم زدن مي کند و چرخ قسمت گردان رها مي شود. در صورت بروز هر گونه خطايي، سيستم گيت از طريق راه انداز مجدد به شکل خودکار به حالت اوليه باز مي گردد.

منبع:mehrkia.com

ارتباط با همکاران:dgpromot.ir