UPS چيست؟

 Uninterruptible Power Supply يا به عبارت مختصر يو پي اس (UPS) ، به معناي منبع تغذيه بدون وقفه است. UPS يک منبع تغذيه الکترونيکي است که کارعمده آن ، تامين توان مورد نياز بار مصرفي بدون وقفه مي باشد.به عبارت ديگر UPS به عنوان منبع توان بدون وقفه با استفاده از انرژي ذخيره شده در باتري ، برق مورد نياز تجهيزات مصرف کننده را تامين مي نمايد. سيستم يو پي اس بين برق شهري و دستگاه مصرف کننده قرار ميگيرد که اضافه بر تنظيم برق شبکه و تثبيت آن مانع از نفوذ نويز و اختلالات شبکه به تجهيزات حساس مصرف کننده مي شود .

همه چيز درباره UPS

از مهمترين کارايي هاي UPS يو پي اس در زماني مي باشد که برق شهري قطع مي شود که بلافاصله وبدون وقفه دستگاه يو پي اس وارد مدار مي شود وبرق مصرفي لازم را تامين مي نمايد به نحوي که نيازي به RESET کردن يا خاموش کردن دستگاه مورد استفاده باشد . سيستم يو پي اس وظيفه حفاظت از وسايل الکتريکي حساس در برابر نوسانات برق را دارد و اين سيستم از تعميرات و عقب افتادگي هاي هزينه‌دار جلوگيري به عمل مي آورد. در واقع يو پي اس علاوه برب محافظت از دستگاه‌هاي الکتريکي حساس، ثبات جريان برق تقويتي فراهم مي آورد که به آنلاين ماندن برنامه هاي حساس کمک شاياني مي‌نمايد .

مزاياي استفاده از سيستم UPS

استفاده از يک انرژي پشتيبان همانند سيستم تامين انرژي بدون وقفه يو پي اس علاوه بر کمک به حل مشکلات ناشي از قطع شدن جريان برق ، محافظت دربرابرقطع کلي برق را نيز فراهم مي سازد. دستگاه يو پي اس داراي فيلترهاي الکترونيکي بوده که باعث حذف نويزها و نوسانات برق شهري مي شود و محافظت از مصرف کننده ها را در برابر رعد و برق و ولتاژ بالا بعهده دارد و جريان برق يکنواختي با شکل موج ثابت به مصرف کننده ارسال مي کند . يو پي اس هايي که براي کاربردهاي معمولي استفاده ميشوند از نوع ONLINE با باتري تک سلولي سرب -اسيد و يا نيکل -کادميوم و توان 500 تا 2000 آمپر متر اند که قيمت 500 تا 1 ميليون تومان را دارند. UPS هاي بزرگتر داراي توان بيشتر و همچنين کيفيت برق خروجي بالاتر هستند. يوپي اس ها در انواع گوناگون و اندازه هاي متفاوتي وجود دارند.

انواع UPS:

انواع مختلفي از يو پي اس وجود دارد که قدرت آن در باتري و در مدار مورد استفاده با هم متفاوت است .يک از انواع UPS ها يو پي اس هاي مدار انلاين مي باشند که امروزه بصورت غالب از UPS هاي مدار آنلاين استفاده مي شود چرا که مي توانند درجه حفاظت مطلوبي را فراهم سازند. احتمال بروز اتصال کوتاه و يا شارژ ناگهاني برق در مدار و يا هر نوع خطر برقي ديگر در يک UPS استاندارد و با کيفيت صفر است لذا يو پي اس ها از درجه ايمني خوبي هم برخوردارند . واحد اندازه گيري UPS ، توان يا حاصل ضرب ولتاژ در جريان خروجي مي باشد.

قدرت UPS

هر چه INVERTER يک دستگاه يوپي اس قويتر باشد توان و قدرت يو پي اس بيشتر مي شود. به عبارت ديگر مي توان تعداد و توان تجهيزات بيشتري را پشتيباني نمود از طرفي هرچه باتري هاي به کاررفته در يوپي اس از ظرفيت بالاتري برخوردار باشند ، زمان برق دهي در هنگام قطعي برق شهر بالاتر خواهد رفت . UPS هاي مختلف داراي ويژگي هاي گوناگوني مانند آلارم هاي هشدار به هنگام بروز خطا يا اضافه بار ، نرم افزارکنترل کامپيوتر به منظور ذخيره کردن اطلاعات و خاموش کردن کامپيوتر و امکانات ديگر مي باشند.

يک يو پي اس از 4 بخش مهم تشکيل مي شود:

• يکسو کننده شارژ (رکتيفاير)
• باتري
• مبدل DC به AC (اينورتر)
• کليد غير هادي (سوئيچ)
اصول کار يک UPS در ساده ترين ساختار خود به اين شکل است که بار در حالت معمول از ورودي AC تغذيه مي کند و همزمان با يکسوسازي ورودي AC توسط شارژر و تبديل آن به جريان DC باتري را شارژ مي کند. بلافاصله در صورت اينکه ورودي AC قطع شودو يا نا مناسب تشخيص داده شود، INVENTER با تبديل ولتاژ DC باتري به برق AC ولتاژ بار را بدون وقفه در کار تامين مي کند. در حال حاضر طبق استاندارد UPS ها داراي تکنولوژي همچون Passive Standby، Line Interactive، Double Conversion مي باشند.

يو پي اس ها چند نوع اند:

دسته بندي يو پي اس ها غالباً در سه قسمت انجام مي شود.
يو پي اس آفلاين (OFF LINE)
اين دسته از UPS ها هنگام قطع برق و به عنوان منابع جايگزين فعال مي شوند.

يو پي اس آنلاين (ON LINE)
در شرايط طبيعي، تأمين خروجي در اين نوع UPS ها پس از تصحيح ورودي يعني پاک سازي ورودي از نويز و احياناً سطح ولتاژ وروديانجام مي پذيرد. تنها در مواقعي همچون بروز نقص فني ،OVER LOAD يا افزايش خارج از رنج دما، يو پي اس به مد BYPASS مي رود.

يو پي اس لاين اينتراکتيو (LINE INTERACTIVE)
در شرايط عادي اين UPS ها ورودي از طريق BYPASS به ترانسفورماتور منتقل مي شود در اين هنگام TRANSFORMATOR به عنوان شارژر عمل کرده و در نهايت از همين طريق خروجي AC تأمين مي شود .

رنج و توان دستگاه ها

UPS ها داراي توان هاي مختلفي مي باشند که نسبت به ميزان توان بار مصرفي , محاسبه و طراحي مي گردد که معمولا توان اين دستگاه با واحد ولت آمپر (VA) نشان داده مي شود. که شکل هاي متداول بازار به اين صورت 600VA، 1KVA، 1.5KVA، 2KVA، 6KVA، 10KVA، 15KVA، 20KVA مي باشد .

زمان برق دهي Backup Time

زمان برق دهي دستگاه يو پي اس متناسب با باتريهاي مخصوص سيلد ليد اسيد Sealed Lead Acid که به آنها متصل مي شود , است و واحد باتريها آمپرساعت است که با زمان برق دهي نسبت مستقيم دارد. نحوه قرار گيري باتريها به سه حالت مي باشد:
• External باتريها درکنار يو پي اس و در درون case جداگانه قرار مي گيرند.
• باتريها داخل دستگاه UPS قرار مي گيرند.
• در بيشتر مواقع UPS ها قابليت نصب باتري بصورت Internal و External را بطور همزمان دارند.

منبع:fiammco.ir

ارتباط با همکاران:dgpromot.ir