دستگاه DVR و انواع آن

دستگاه DVR مخفف کلمه Digital Video Recorder به معني ضبط ويدئويي ديجيتال است که ضبط تصاوير آنالوگ يا HD دريافتي از دوربين مداربسته را پس از تبديل آنها به داده‌هاي ديجيتال و قابل ثبت بروي هارد ديسک انجام مي دهد.
متداولترين نوع حافظه مورد استفاده در اين دي وي ار ها، هارد ديسک‌هاي معمولي هستند. اين دستگاه ضبط با توجه به تعداد کانال و حجم داده هاي دريافتي از دوربين مداربسته، از تک يا چند هارد ديسک پشتيباني مي کند. همچنين اين دستگاه قابليت بازپخش (Playback) تصاوير ضبط شده را دارد و حتي مي تواند بر بستر شبکه و اينترنت، انتقال تصوير زنده و بازپخش را براي کاربر فراهم نمايد.

قابليت هاي يک دي وي ار با کيفيت

يک دي وي ار خوب تقريباً بايد تمامي قابليت‌هاي ذکر شده در مورد ويژگي هايي مانند ضبط و نمايش چند تصوير به صورت همزمان، آلارم، تشخيص حرکت (Motion Detector)، ضبط صدا و غيره را دارا باشد که بتواند جوابگوي امنيت مورد انتظار کاربر باشد.

اين قابليت ها به صورت کلي موارد زير را بايد پشتيباني کند:

• رزولوشن تصاوير ضبط شده نسبتاً خوب و حداقل کيفيت D1 باشد.
• دسترسي به تصاوير دوربين مداربسته با توجه به زمان و تاريخ ضبط به راحتي قابل دسترسي باشد.
• پس از کپي گرفتن يا همان تهيه بکاپ از تصاوير ضبط شده، کيفيت تصاوير به هيچ وجه کاهش پيدا نکند.
• قابليت پشتيباني حداقل از هارد ديسک با ظرفيت يک گيگ و بالاتر را براي ضبط تصاوير برآورده کند.
• امکان ضبط تصاوير با حالت تشخيص حرکت (Motion Detection) نيز وجود داشته باشد.
• امکان اتصال آسان دستگاه DVR به شبکه اينترنتي جهت امکان مشاهده تصاوير زنده و ضبط شده از راه دور را فراهم آورد.

وظايف دي وي ار DVR

برخي عملکردهاي اصلي دي وي ار DVR به شرح زير است:

ضبط تصاوير دوربين مداربسته :

از طريق DVR ميتوان تصاوير دوربين را بوسيله هارد ديسک نصب شده در دي وي ار ضبط و مجدداً بازبيني يا پشتيبان گيري کرد.

مشاهده تصاوير به صورت زنده :

با اتصال دستگاه ضبط به مانيتور نيز مي توانيد تصوير تمامي دوربين هاي مداربسته متصل را به صورت يکپارچه در صفحه نمايشگر ببينيد.

تنظيم زمانبندي و کيفيت ضبط :

DVR به شما قابليت تنظيم کيفيت ضبط شامل تنظيم رزولوشن، تنظيمات فريم دوربين، تنظيمات نور و رنگ، تنظيمات زمانبندي ساعت و تاريخ ضبط تصاوير را ارائه مي دهد.

 امکان انتقال تصوير از طريق اتصال به شبکه :

از طريق پورت LAN قرار داده شده در پنل پشتي، شما مي توانيد تصاوير دوربين مداربسته خود را توسط سوئيچ شبکه به بستر شبکه داخلي منتقل کرده و آنها را از طريق اينترنت در هر کجايي که دسترسي به اينترنت داشته باشيد، مشاهده نماييد.

• کنترل دوربين هاي مداربسته اسپيد دام :

بوسيله پورت RS485 قرار داده شده در پنل دستگاه ضبط مي توانيد دوربين مداربسته گردان يا زوم دار (دوربين مداربسته اسپيد دام يا PTZ) را کنترل کنيد.

تقسيم بندي براساس کانال ورودي تصوير

دستگاه ضبط DVR معمولاً از چند وجه طبقه بندي مي شوند ولي عمده ترين دسته بندي آنها تعداد کانالهاي ورودي دوربين مداربسته است و از نظر استاندارد تعداد کانال هاي ورودي تصوير به دسته هاي زير تقسيم بندي مي شوند:
• دي وي ار DVR 04CH کانال: ورودي 4 کانال دوربين مدار بسته را دارد.
• دي وي ار DVR 08CH کانال: ورودي 8 کانال دوربين مدار بسته را دارد.
• دي وي ار DVR 16CH کانال: ورودي 16 کانال دوربين مدار بسته را دارد.
• دي وي ار DVR 32CH کانال: ورودي 32 کانال دوربين مدار بسته را دارد.
• دي وي ار DVR 64CH کانال: ورودي 64 کانال دوربين مدار بسته را دارد.
و کيفيت تصاوير ضبط شده با رزولوشن هاي CIF، 2 CIF، D1، 960H، 720P، 1080P مي باشد که به ترتيب از پايين ترين به بالاترين کيفيت مي باشد.

ديگر مشخصات مهم

سيستم عامل مورد استفاده در اکثر دي وي ار ها براساس سيستم عامل لينوکس (Linux based) هستند و اين سيستم عامل در چيپ اصلي دي وي ار نصب شده است و به سرعت بارگذاري مي شود. با روشن شدن دستگاه ضبط در عرض چند ثانيه تصاوير دوربين هاي مداربسته متصل شده، به نمايش در مي آيند. اکثر دي وي ار ها داراي کنترل از راه دور (Remote) و موش واره (Mouse) هستند. منوي تنظيمات هر دستگاه متفاوت است ولي اصول پايه‌اي تنظيمات استاندارد و مشابه است.

نمونه اي از تنظيمات منوي شبکه بعد از ورود به منوي Network:

DHCP Mode :

با فعال کردن اين حالت شما نيازي به ساير تنظيمات TCP/IP نخواهيد داشت و در صورت وجود يک DHCP SERVER در شبکه دي وي ار تنظيمات شناسه IP را به صورت اتوماتيک دريافت خواهد کرد. اما توجه کنيد در صورت نبودن چنين سروري در شبکه فعال کردن اين ويژگي بي معنا خواهد بود.

IP :

اگر ويژگي DHCP را فعال نکنيد مي بايست براي دي وي ار يک آدرس IP تنظيم نماييد. دقت کنيد اين IP بايد از محدوده و کلاس IP شبکه موردنظر باشد تا DVR بتواند با شبکه مربوطه تبادل اطلاعات نمايد. مثلا اگر کامپيوتري که DVR خود را به آن وصل کرده ايد آي پي 192.168.1.108 را داشته باشد، شما ميتوانيد به DVR خود آي پي 192.168.1.109 را وارده کرده و تنظيم کنيد، فقط مطمئن شويد که دستگاه ديگري در حال استفاده کردن از اين IP نباشد.

Subnet Mask :

که بايد بر اساس شبکه تنظيم شود.

Default Gateway :

در اين قسمت بايد IP مودمي که شبکه شما را به اينترنت متصل مي کند را وارد نمايد. اين IP ممکن است IP مودم ADSL قرار داده شده و يا سرور اتصال به اينترنت مورد استفاده باشد.

DNS :

در اين گزينه مي بايست آدرس DNS شبکه خود را که يک IP است وارد نماييد که امکان دارد همان آدرس مودم ADSL شما باشد.

جمع بندی

حالا با توجه به توضيحات بالا از منوي شبکه، تنظيمات پايه و ابتدايي شبکه DVR خود را انجام داده‌ايد و تنظيمات پيشرفته تري نيز وجود دارد که براحتي ميتوان از اين تنظيمات جهت انتقال تصاوير بهره مند شد.
پس از انجام تنظيمات اوليه، دستگاه ضبط قادر به تبادل تصوير و صدا با يک يا چند کامپيوتر در شبکه است. اما مسئله اي که مطرح مي شود اين است که به چه صورت تصاوير DVR را مي توانيم بر روي رايانه خود مشاهده کنيم؟ براي اين منظور مي بايست از يک نرم افزار CMS که به همراه دي وي ار DVR به مشتري ارائه مي شود استفاده نماييد. با نصب اين نرم افزار CMS بر روي کامپيوتر خود و تنظيم آدرس IP دي وي ار DVR که در مراحل قبل توضيح داده شد، قادر به مشاهده تصاوير زنده و ضبط شده دي وي ار بر روي کامپيوتر خود از طريق شبکه خواهيد بود.

منبع:rashsystem.com

معرفی همکاران:dgporomot.ir