دوربين مداربسته تحت شبکه (IP) چيست؟

سيستم مداربسته تحت شبکه يا اي پي نوعي از سيستم مداربسته است که انتقال اطلاعات در آن بر مبناي پروتکل هاي شبکه صورت مي گيرد. اين سيستم مداربسته در مقابل سيستم مداربسته آنالوگ که شکل سنتي سيستم دوربين مداربسته را تشکيل مي دهد قرار مي گيرد.

تاريخچه دوربين هاي تحت شبکه

دوربين هاي مداربسته تحت شبکه در مقابل دوربين هاي آنالوگ در صنعت مداربسته، دوربين هاي جديد محسوب مي شوند. در طول دهه 90 ميلادي با پيشرفت سيستم هاي مداربسته قسمت هاي مختلف سيستم هاي مداربسته آنالوگ مانند تجهيزات ضبط تصاوير و پخش به دستگاه هاي ديجيتال تبديل مي شدند. اين دستگاه ها با توجه به قابليت هاي بسيار بالايشان سيستم هاي آنالوگ را به سرعت به سيستم هاي نيمه آنالوگ تبديل کردند. در سال 1996 شرکت سوئدي AXIS براي اولين بار دوربين مداربسته اي ساخت که انتقال اطلاعات آن به جاي سيستم هاي آنالوگ بر مبناي پروتکلهاي شبکه صورت مي گرفت. از آنجايي که اين پروتکل ها محدوديت هاي تصويري سيستم هاي مداربسته آنالوگ را کاهش مي داد اين سيستم با استقبال زيادي رو به رو شد. تنها دليل جايگزين نشدن کامل سيستم مداربسته آنالوگ با سيستم تحت شبکه بالاتر بودن قيمت آن بود.

سيستم تحت شبکه چطور کار مي کند؟

همانطور که گفته شد در سيستم هاي دوربين مداربسته تحت شبکه ارتباط قسمت هاي مختلف سيستم به وسيله شبکه هاي کامپيوتري برقرار مي شود. هر دوربين در اين سيستم داراي يک سيستم عامل کوچک است که به آن امکان ورود مستقل به محيط شبکه را مي دهد. تجهيزات ضبط نيز مي توانند به صورت مستقل در سيستم، تصاوير را دريافت و ضبط کنند. اين موضوع انعطاف پذيري بسيار بالايي به سيستم هاي دوربين مداربسته تحت شبکه داده است.

مزاياي دوربين تحت شبکه

دوربين تحت شبکه برخلاف دوربين هاي آنالوگ که براي انتقالتصاوير به کابل ها نياز دارند اين اطلاعات را از طريق شيکه اينترنت جابجا مي کنند
دوربين تحت شبکه اين قابليت را دارد تا صدا ي دو طرفه را از طريق شبکه جابجا نمايند. به نوعي دوربين مداربسته تحت شبکه اين قابليت را دارد تا مانند يک تلفت همراه عمل نمايد.(به طور مثال مدير مجموعه مي تواند از طريق دوربين هاي آي پي با کارکنان ارتباط برقرار کند.)
استفاده از شبکه هاي اينترنتي از جمله وايفاي و شبکه هاي موبايلي يکي از ويزگي هاي مهم دورين مداربسته تحت شبکه است.
هوش مصنوعي يکي ز مهم ترين ويزگي هاي دوربين تحت شبکه است . اين ويژگي در برخي از موارد به کاربرکمک مي کند تا برخي از فرايند هاي شناسايي را به کمک سيستم هاي هوشمند به انجام رساند.
انتقال داده ها در دوربين تحت شبکه از طريق پروتکل هاي WPA يا WPA2, TKIP يا AES انجام ميشود که اين ويژگي باعث مي شود تا اين دوربين ها بتوانند امنيت بسيار خوبي را از طريق شبکه براي کاربران خود فراهم نمايند.
اين دوربين ها انتقال برق و تصوير را تنها با يک کابل که از تکنولوژي Power over Ethernet (PoE) استفاده ميکند به انجام مي رساند.

اجزاي اصلي سيستم مدار بسته تحت شبکه

دستگاه ضبط کننده ان وي آر (nvr) :

اين دستگاه سرور مرکزي سيستم مدار بسته تحت شبکه مي باشد . وظيفه ي اصلي اين دستگاه اين است که تصاوير را دريافت کرده ، ضبط مي کند و سپس با استفاده از يک نمايشگر ، نمايش مي دهد .

دوربين مداربسته تحت شبکه :

دوربين مدار بسته تحت شبکه در واقع وظيفه ي تصوير برداري و توليد تصاوير ديجيتال را بر عهده دارد . دوربين هاي مدار بسته تحت شبکه با استفاده از کابل شبکه به دستگاه ان وي آر متصل مي شوند .

هارد ديسک :

هارد درون دستگاه ان وي آر نصب مي شود و وظيفه ي اصلي آن ذخيره ي تصاوير ضبط شده است . حجم ذخيره تصاوير بستگي به نوع و ظرفيت هارد دارد . هر چقدر هارد ظرفيت بيشتري داشته باشد ، مدت زمان بيشتري از تصاوير را مي توان ذخيره کرد .

منبع تغذيه دوربين هاي مدار بسته :

منبع تغذيه مقدار ولتاژ برق شهر را به 12 ولت تغيير مي دهد که با اين کار امکان تغذيه برق دوربين ها فراهم مي شود .

سوييچ شبکه :

سوييچ شبکه در واقع نقش انشعاب دهنده ي دوربين هاي مدار بسته را بر عهده دارد . سوييچ شبکه براي پياده سازي مجموعه اي از دوربين هاي مدار بسته که حداقل از دو دوربين يا دوربين هاي بيشتر را شامل مي شود ، مورد استفاده قرار ميگيرد .

کابل شبکه :

اين کابل براي انتقال اطلاعات تصاوير از دوربين هاي مدار بسته تا دستگاه ان وي آر مورد استفاده قرار مي گيرد .

کابل برق :

اين کابل وظيفه ي انتقال برق از منبع تغذيه تا دوربين هاي مدار بسته را بر عهده دارد . اگر دوربين هاي مدار بسته به صورت poe (برق در بستر شبکه) باشند ، ديگر نيازي به کابل برق نخواهد بود و همان کابل شبکه يه غير از انتقال تصاوير ، نقش انتقال برق را نيز بر عهده دارد .

منبع:favatec.com

معرفی همکاران:dgporomot.ir